Talianska hľuzovka

Ako sa himalájska čierna hľuzovka líši od talianskej

51SBibjDCpL. B.C

Popis/Chuť
Ázijské čierne hľuzovky sa líšia veľkosťou a tvarom v závislosti od podmienok pestovania, ale vo všeobecnosti sú malé, v priemere 2 až 5 centimetrov v priemere a majú naklonený, naklonený, guľovitý vzhľad. Čiernohnedé huby sú zvyčajne formované z kameňov v zemi a majú drsný povrch pokrytý mnohými malými hrbolčekmi, hrbolčekmi a prasklinami. Pod drsným exteriérom je dužina hubovitá, čierna a žuvacia, mramorovaná s tenkými, riedkymi bielymi žilkami. Ázijské čierne hľuzovky budú mať pružnejšiu štruktúru ako európske čierne hľuzovky a o niečo tmavšie sfarbenie s menším počtom žiliek. Ázijské čierne hľuzovky majú slabú pižmovú vôňu a dužina má jemnú, zemitú, drevitú chuť.

Ročné obdobia/Dostupnosť
Ázijské čierne hľuzovky sú dostupné od neskorej jesene do skorej jari.

Aktuálne fakty
Ázijské čierne hľuzovky sú súčasťou rodu Tuber a sú známe aj ako čínske čierne hľuzovky, himalájske čierne hľuzovky a ázijské čierne zimné hľuzovky patriace do čeľade Tuberaceae. V rámci rodu Tuber sa nachádza mnoho rôznych druhov hľuzoviek a názov ázijská čierna hľuzovka je všeobecným deskriptorom, ktorý sa používa na opis niektorých z týchto druhov hľúz zozbieraných v Ázii. Tuber indicum je najrozšírenejší druh ázijskej čiernej hľuzovky, zdokumentovaný od 80. rokov 1900. storočia, ale keď vedci začali študovať molekulárne štruktúry huby, zistili, že existujú aj ďalšie blízko príbuzné druhy vrátane Tuber himalayense a Tuber sinensis. Ázijské čierne hľuzovky rastú prirodzene už tisíce rokov, ale hľuzovky neboli vnímané ako komerčná komodita až do roku XNUMX. Počas tohto obdobia sa európsky priemysel hľuzoviek snažil držať krok s dopytom a čínske spoločnosti začali vyvážať ázijské čierne hľuzovky do Európy ako náhrada za európske čierne zimné hľuzovky. Čoskoro nastal boom hľuzoviek v celej Ázii, najmä v Číne, a malé hľuzovky sa rýchlo dovážali do Európy, čo sťažovalo európskym vládam reguláciu hľuzoviek. Vzhľadom na nedostatočnú reguláciu začali niektoré spoločnosti predávať ázijské čierne hľuzovky pod vzácnym názvom European Perigord hľuzovka za vysoké ceny, čo spôsobilo rozsiahlu polemiku medzi lovcami hľuzoviek v celej Európe. Ázijské čierne hľuzovky sa vzhľadom nápadne podobajú na známe európske čierne hľuzovky, ale chýba im charakteristická vôňa a chuť. Falšovatelia miešajú ázijské čierne hľuzovky so skutočnými perigordskými hľuzovkami, aby kompenzovali nedostatok vône, čo umožňuje ázijským čiernym hľuzovkám absorbovať charakteristickú vôňu, aby boli hľuzovky takmer na nerozoznanie. V súčasnosti sa stále vedie ostrý spor o kvalitu ázijských čiernych hľuzoviek v porovnaní s európskymi hľuzovkami a hľuzovky je potrebné kupovať cez renomované zdroje.

Nutričná hodnota
Ázijské čierne hľuzovky poskytujú vitamín C na posilnenie imunitného systému, zvýšenie produkcie kolagénu a zníženie zápalu. Hľuzovky sú tiež zdrojom antioxidantov na ochranu tela pred poškodením voľnými radikálmi a obsahujú menšie množstvo zinku, železa, horčíka, vápnika, vlákniny, mangánu a fosforu. V tradičnej čínskej medicíne sa čierne hľuzovky používajú v medicíne na obnovenie chuti do jedla, omladenie a detoxikáciu orgánov a rovnováhu tela.

Applicazioni
Ázijské čierne hľuzovky sa najlepšie používajú s mierou v surových alebo mierne ohrievaných aplikáciách, zvyčajne oholené, strúhané, vločkované alebo nakrájané na tenké plátky. Jemná, pižmová, zemitá chuť hľuzoviek dopĺňa jedlá s bohatými mastnými prvkami, omáčkami na báze vína alebo smotany, olejmi a neutrálnymi prísadami, ako sú zemiaky, ryža a cestoviny. Hľuzovky sa musia pred použitím očistiť a povrch sa odporúča skôr kefovať alebo drhnúť ako opláchnuť pod vodou, pretože vlhkosť spôsobí hnilobu huby. Po očistení môžu byť ázijské čierne hľuzovky čerstvé nasekané ako posledné korenie na cestoviny, pečené mäso, rizotá, polievky a vajcia. V Číne sú ázijské čierne hľuzovky čoraz populárnejšie medzi vyššou triedou a hľuzovky sa začleňujú do sushi, polievok, klobás a hľuzovkových knedlíkov. Kuchári tiež dávajú ázijské čierne hľuzovky do koláčikov, likérov a mesačných koláčov. Po celom svete sa z ázijských čiernych hľuzoviek vyrába maslo, lúhujú sa do olejov a medu alebo sa strúhajú do omáčok. Ázijské čierne hľuzovky sa dobre hodia k mäsu, ako je jahňacie mäso, hydina, zverina a hovädzie mäso, morské plody, foie gras, syry ako koza, parmezán, fontina, chevre a gouda a bylinky ako estragón, bazalka a rukola. Čerstvé ázijské čierne hľuzovky vám vydržia až týždeň, keď sú zabalené v papierovej utierke alebo tkanine absorbujúcej vlhkosť a uložené v uzavretej nádobe v chrumkavejšej zásuvke chladničky. Je dôležité poznamenať, že hľuzovka by mala zostať suchá pre najlepšiu kvalitu a chuť. Ak skladujete viac ako pár dní, papierové utierky pravidelne vymieňajte, aby ste predišli hromadeniu vlhkosti, pretože huba počas skladovania prirodzene uvoľňuje vlhkosť. Ázijské čierne hľuzovky môžu byť tiež zabalené do fólie, vložené do mraziaceho vrecka a zmrazené na 1-3 mesiace.

Etnické/kultúrne informácie
Ázijské čierne hľuzovky sa zbierajú najmä v čínskej provincii Yunnan. Historicky malé čierne hľuzovky miestni dedinčania nejedli a dávali ich ošípaným ako krmivo pre zvieratá. Začiatkom 90. rokov 30. storočia prišli do Yunnanu spoločnosti zaoberajúce sa hľuzovkami a začali získavať ázijské čierne hľuzovky na export do Európy, aby mohli konkurovať rastúcemu trhu s hľuzovkami v Perigordu. Keď sa dopyt po hľuzovkách zvýšil, farmári v Yunnane rýchlo začali zbierať hľuzovky z okolitých lesov. Ázijské čierne hľuzovky rastú prirodzene na úpätí stromov a pôvodná úroda hľuzoviek bola v Yunnane bohatá, čo vytváralo rýchly a efektívny zdroj príjmu pre rodiny. Farmári v Yunnane poznamenali, že zber hľuzoviek zdvojnásobil ich ročný príjem a tento proces si nevyžaduje žiadne až žiadne počiatočné náklady, keďže hľuzovky rastú prirodzene bez ľudskej pomoci. Napriek prosperujúcemu biznisu pre dedinčanov, na rozdiel od Európy, kde je zber hľuzoviek prísne regulovaný, veľká časť zberu hľuzoviek je v Číne neregulovaná, čo vedie k rozsiahlemu nadmernému zberu. Čínski lovci hľuzoviek používajú zubaté hrable a motyky, aby sa zaryli asi pol metra do zeme okolo päty stromov, aby objavili hľuzovky. Tento proces narúša zloženie pôdy obklopujúcej stromy a vystavuje korene stromov vzduchu, čo môže poškodiť symbiotické spojenie medzi hubami a stromom. Bez tohto spojenia prestanú rásť nové hľuzovky pre budúcu úrodu. Odborníci sa obávajú, že nadmerný zber ázijských čiernych hľuzoviek v Číne vedie k neúspechu krajiny v budúcnosti, pretože mnohé lesy, v ktorých sa kedysi hľuzovky nachádzali, sú teraz neplodné a už neprodukujú huby kvôli ničeniu biotopov. Mnohé ázijské čierne hľuzovky sa zbierajú aj na štátnej pôde, čo vedie k tomu, že lovci sa zbierajú a zbierajú hľuzovky skôr, ako si ostatní lovci vezmú hľuzovky. To viedlo k prílevu nezrelých hľuzoviek predávaných na trhoch s menšou chuťou a žuvacou textúrou.

Geografia/História
Ázijské čierne hľuzovky rastú prirodzene v blízkosti a pod borovicami a inými ihličnanmi po celej Ázii už od staroveku. Zimné hľuzovky možno nájsť v oblastiach Indie, Nepálu, Tibetu, Bhutánu, Číny a Japonska a hľuzovky vo všeobecnosti začínajú rodiť, keď hostiteľské rastliny majú najmenej desať rokov. Ázijské čierne hľuzovky sa vo veľkom zbierali až začiatkom 90. rokov, keď poľnohospodári začali hľuzovky vyvážať do Európy. Od 90. rokov XNUMX. storočia úroda ázijských čiernych hľuzoviek neustále rastie, čím sa zvyšuje počet lovcov hľuzoviek v celej Ázii. V Číne sa ázijské čierne hľuzovky zbierajú hlavne z provincií Sichuan a Yunnan, pričom Yunnan produkuje viac ako sedemdesiat percent čiernych hľuzoviek predávaných na domácom a medzinárodnom trhu. Ázijské čierne hľuzovky sa v menšom množstve nachádzajú aj v provinciách Liaoning, Hebei a Heilongjiang a vybrané farmy sa pokúšajú pestovať ázijské čierne hľuzovky na komerčné využitie. Dnes sa ázijské čierne hľuzovky dodávajú medzinárodne do Európy a Severnej Ameriky. Hľuzovky sa tiež používajú na celoštátnej úrovni a väčšinou sa dodávajú do špičkových reštaurácií vo väčších mestách vrátane Guangzhou a Šanghaja.

Podobné položky